Varyag Uçak Gemisi

VARYAG

Ukrayna’dan Çin’e Gizemli Yolculuk

Basım Dili

Türkçe
Basım Tarihi

1 Kasım 2023
Sayfa Sayısı

180
ISBN

978-625-00-8311-6
VaryagWorld
Varyag (Liaoning) uçak gemisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Gerçek, kurgudan daha gariptir.

George G. Byron (Lord Byron), Don Juan, On Dördüncü Kanto, 101. Dize

VARYAG: Ukrayna’dan Çin’e Gizemli Yolculuk


Hong Kong’da yaşayan Çin asıllı bir iş insanı, Çin ordusunda görev yapan yüksek rütbeli bir grup subay tarafından, Çin Devlet Başkanı’nın yasak kararına rağmen Ukrayna’ya ait tamamlanmamış bir uçak gemisini satın almak üzere görevlendirilir. Amaç Çin’e ilk uçak gemisini kazandırmaktır. Yüzer bir kumarhane olacağı söylenerek satın alınan Varyag’ın uluslararası istihbarat örgütlerinin ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmesi çok uzun sürmez. Doğu Asya’da, özellikle Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Güneydoğu Asya başkentlerinin yanı sıra Amerika ve Batı ülkelerinde kırmızı alarma geçilmesine neden olan dev geminin yolculuğu ise Çinli subayların beklentilerinden hem çok farklı hem de çok daha uzun sürecektir.

Ukrayna Mykolaiv’den başlayıp Çin Dalian’da sonlanan yolculuk, Varyag’ın Türk Boğazlarından römorkörlerle çekilerek geçirilmesine uzun süre izin verilmemesi nedeniyle tam 627 gün sürdü. Ucu Macau, Hong Kong, ABD ve Türkiye’ye dokunan bu süreç sırasında ve öncesinde yaşananlar okuyucuların hayal gücünün sınırlarını zorlayacak nitelikte.

“Varyag: Ukrayna’dan Çin’e Gizemli Yolculuk”, küresel hafızada yer edinen, gizem ve entrika dolu epik bir yolculuğun karanlıkta kalmış kısımlarını; 22 yıl boyunca biriktirilen notlar, röportajlar ve belgelere dayanarak aydınlatmakla kalmıyor, hiç bilinmeyen yönlerini de açığa çıkarıyor.

NE SÖYLÜYORLAR


ÖNE ÇIKANLAR